fbpx

Beyaz Şapka SEO 

Google arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için pek çok farklı SEO tekniği bulunmaktadır. SEO uzmanları kullandıkları SEO tekniklerinin uygulamalarına göre beyaz, siyah ve gri olarak üç farklı gruba ayrılmaktadır. Google arama sonuçlarında daha güvenilir ve uzun vadede başarı sağlayabilmek için beyaz şapka SEO yöntemleri önerilmektedir.

Beyaz Şapka SEO Nedir? 

Beyaz şapka SEO, SEO uzmanı tarafından etik yöntemler uygulanarak web sitenin sahip olduğu sayfaları arama sonuçlarında kullanıcıların aradığı anahtar kelimelerde ilk sayfaya çıkartmak için uyguladığı yöntemlerdir.

Gri şapka ve siyah şapka SEO yöntemleri ile kıyaslandığında beyaz şapka SEO yöntemi uzun vadede başarı ve dönüşüm elde edebilmek için kullanılması gereken en doğru yöntemler arasında yer almaktadır. 

Beyaz şapka SEO yöntemi profesyonel SEO uzmanları tarafından SEO çalışmaları için en çok tercih edilen yöntemlerdendir çünkü müşterilerine uzun vadede başarı ve memnuniyet kazandırmanın tek yolu etik yöntemler uygulamaktır.

Beyaz şapka SEO yöntemleri en çok kullanılmasının yanında bu yöntem maliyet olarak diğer SEO yöntemlerine göre daha yüksek olduğundan çoğu müşteri ve SEO uzmanı uzun vadede başarı elde etmek yerine kısa vadede hızlı aksiyon alabileceği gri ve siyah şapka SEO yöntemlerine başvurmaktadırlar.

Beyaz Şapka SEO Nasıl Yapılır?

Beyaz şapka SEO teknikleri toplu olarak uygulandığında başarı sağlayabilir bu yüzden aşağıda sıralayacağımız bir çok teknik etik bir SEO çalışması içerisinde mutlaka yer alır ve başarı getiren faktörler arasında her birinin önemi azımsanmayacak kadar fazladır.

SEO Uyumlu Makale

SEO uyumlu makale bir sayfanın arama sonuçlarında hedeflenen anahtar kelime aratıldığında ön sıraya çıkabilmesi için yazılmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar SEO uyumlu makaleler kullanıcı yerine algoritmayı manipüle etmek için yazıldığından google son yaptığı güncellemelerle yapay zeka tarafından yazılan ve içerisinde kullanıcıya hiç bir değerli bilgi vermeyen makaleleri arama sonuçlarından kaldırmaktadır. 

Beyaz şapka SEO tekniği uygulanarak yazılan bir SEO uyumlu makale içerisinde anahtar kelime, heading etiketi, anahtar kelime yoğunluğu, görsel, video, iç link ve dış link gibi belirli faktörlere dikkat edilerek yazılmaktadır. Etik bir SEO çalışmasında kullanıcıların aradığı anahtar kelimelere dikkat edilir ve bu anahtar kelimeler içerik içerisinde uygun yerlerde kullanılarak yazılmaktadır. 

Yukarıda bahsettiğimiz önemli faktörlere dikkat edilerek yazılmış bir SEO uyumlu makale uzun vadede arama sonuçlarında ilk sayfaya çıkabilir zaman içerisinde rakip makaleleri analiz ederek kendi içerikleriniz’de yapacağınız güncellemeler ile ilk sayfaya çıkabilirsiniz. 

Backlink Stratejisi

Backlink, bir web sitenin başka bir web siteyi kendi sitesi içerisinde sayfa, footer, içerik veya kodlar içerisinde linkini vererek referans göstermesidir. Geçmişte backlink çok fazla manipüle edilebilen bir yöntem olduğundan günümüzde yapılan güncellemelerden sonra doğru stratejinin uygulanarak başarı elde edilmesi gerekmektedir.

Beyaz şapka SEO yöntemi ile backlink stratejisi kurulurken ilk olarak backlink alınacak sitenin kendisi ile alakalı bir siteden backlink almasına ve alınacak sitenin DR puanı ile organik trafik durumuna dikkat edilir. 

Kırık Linklerin Yönlendirilmesi

Kırık link, bir sayfanın kaldırılarak yönlendirilmemesinden dolayı 404 hata kodunu döndürmesiyle oluşmaktadır. 404 hata kodu ile oluşan sayfalar 301 kodu ile alakalı bir sayfaya veya anasayfaya yönlendirilmesi gerekmektedir. 

Siyah ve gri şapka SEO yöntemlerinin uygulandığı SEO çalışmalarında bu tür site sağlığını ilgilendiren konulara dikkat edilmediğinden kısa bir sürede organik trafik ve pozisyon kayıpları yaşanmaktadır.

Beyaz şapka SEO yöntemlerinde site sağlığına mutlaka dikkat edilmektedir. Sitede sayfaların açılabilir olması kullanıcı memnuniyetini ve sitenin google bot tarafından daha iyi taranmasını sağlayacağından sitenin değerini arttırır bu yüzden haftalık ve aylık olarak sitenin sahip olduğu 404 hatalı sayfalar mutlaka kontrol edilir ve alakalı sayfalara yönlendirilir. 

Sitenin Mobil Uyumlu Olması

Gri ve siyah şapka SEO teknikleri ile karşılaştırıldığında beyaz şapka SEO siteyi ziyaret eden kullanıcıları her zaman önemsemekte ve kullanıcıların memnuniyetlerini kazanarak arama sonuçlarında google tarafından ödüllendirilerek ön sıralara çıkabilmektedir.

Sitenin mobil uyumlu olması siteyi ziyaret eden kullanıcıları memnun edecektir bununla birlikte mobil taraftan gelecek olan organik trafiğinde kazanılması sağlanacağından site içerisinde gezinme oranları artabilir. 

Site Hızı Optimizasyonu

Site hızı, kullanıcılar ve googlebotlar tarafından oldukça önemlidir. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar hızlı açılmayan bir siteyi terk etmektedir bununla birlikte siteyi taramaya gelen googlebotlar da tıpkı kullanıcılar gibi yavaş açılan sayfalarla karşılaştıkça siteyi tamamen tarayamadığından siteyi terk etmektedirler. Bu ve benzeri olumsuz deneyimler sitenin index almamasına ve arama sonuçlarında sıralama ve organik trafik kaybetmesine yol açabilir. 

Profesyonel SEO uzmanları beyaz şapka SEO yöntemleri uygularken site hızına mutlaka dikkat eder. Site hızına dikkat etmek kullanıcı ve googlebotu memnun edeceğinden arama sonuçlarında sıralama ve organik trafiği kazanabilirler.

Site hızını arttırmak için sitede 100kb büyük görseller, html, js, css gibi kod kaynaklarının sıkıştırılıp optimize etmesi gibi önemli detayları analiz etmektedirler. 

Beyaz Şapka SEO Çalışması Faydaları

  • Uzun vadede başarı getirir.
  • Kullanıcı memnuniyeti kazandırır.
  • Arama sonuçlarında ilk sayfada kalıcı olarak kalınabilir.
  • Sitenin hızlı index alabilmesi sağlanır.
  • Hemen çıkma oranları düşer. 

İlginizi Çekebilir: Anti SEO Nedir? Nasıl Engellenir?

Leave a comment