fbpx

Anti SEO Nedir?

Anti SEO diğer adıyla negatif SEO, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında sıralama kaybetmesi ve Google’dan ceza almasını sağlayacak çalışmalardır. Anti seo, kötü amaçlı ve etik olmayan bir seo tekniğidir. SEO nasıl arama motorlarında görünür olmayı, sıralama kazanmayı hedefliyorsa anti seo’yu bunun tam tersi olarak düşünebiliriz.

Anti SEO Neden Yapılır?                                                  

Seo teknikleri ile rakiplerini geçemeyen siteler anti seo teknikleri ile rakiplerinin sıralamasını düşürerek onlarla rekabet etme yoluna girebilirler. Anti seo çalışmasına maruz kalan site Google’dan ceza yeme noktasına gelebilir. Google’dan ceza yemek bir sitenin başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Çünkü bu cezadan kurtulmak uzun sürmektedir. Bunun sonucunda da site ciddi bir trafik kaybı yaşayabilir.

Anti SEO Teknikleri

 • Sitenizin içeriği ile alakası olmayan ve domain otoritesi düşük sitelerden backlink alınması. Bu zararlı backlinkler sıralama kaybetmenize yol açabilir.
 • Rakip siteler bot trafiklerle sitenizi meşgul edebilir. Bu durum kullanıcı için çok önemli olan site hızının düşmesine yol açar ve trafik kaybetmenize sebep olabilir.
 • Yine botlar tarafından hemen çıkma oranının (bounce rate) arttırılması Google algoritmaları tarafından sitenizin yararlı olmadı şeklinde bir sinyal olarak algılanabilir.
 • Sitenizde yer alan içeriklerin kopyalanarak yayınlanması ve kopya site oluşturma.
 • Şikayet platformları, sözlükler ve satış kanalları gibi yerlerde yapılan sahte şikayet ve yorumlar ile marka karalanmaya ve değeri düşürülmeye çalışılabilir.
 • Sahte sosyal medya hesapları ile sitenin itibarını zedeleme.
 • Sitede yer alan reklamlara sürekli tıklayarak sahte tıklama yoluyla sitenin ceza almasını sağlamak.
 • Google’a sitenizde yer alan bir içerik veya görsel hakkında başkası tarafından kendisine ait olduğu yönünde bir şikayette bulunulursa Google telif hakkı şikayeti adı altında sitenizi inceleyebilir ve bir süre sayfalarınızı arama sonuçlarından çıkarabilir.

Anti SEO Nasıl Engellenir?

Ahrefs, Semrush gibi ücretli toolların yanında Search Console ve Google Analytics gibi Google’ın bize sunduğu ücretsiz araçlarla sitemizi analiz ederek bir anti seo çalışmasının yapılıp yapılmadığının kontrolünü sağlayabiliriz. Search Console üzerinden e-posta bildirimlerini aktif ederek sitenize dışarıdan yapılan her türlü müdahaleyi görebilirsiniz.

 • Backlink analizi ile haberiniz olmadan alınan ve zararlı backlinkleri tespit edebilir ve bunları kaldırabilirsiniz.
 • Site güvenliğinin arttırılması anti seo çalışmalarına karşı önemli bir önlemdir. Sitenin hacklenmesinin ve virüs bulaştırılmasının önüne geçmek için site güvenliğinin arttırılması önemlidir. Bunun için kullanıcıların sitenizle olan bağlantısını koruyan bir internet iletişim protokolü olan HTTPS’yi kullanmanızı öneririz.
 • Sitenizin hızını belli aralıklarla takip ederek sitenin hızında normalin dışında bir düşüş olduğunda bunu tespit edebilirsiniz.
 • Sitenizin içeriğinin kopyalanıp kullanılmadığından emin olun. Çeşitli toollar ile sitenizi veya kontrol etmek istediğiniz makalenin içeriğini girerek kopyalanmış içeriğinizin olup olmadığını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Leave a comment