fbpx

Ortalama bir Google Reklamı, zamanın sadece % 4,40’ını dönüştürmektedir. Peki bu oranı nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz? Aslında birçok faktör, Google Reklam kampanyalarınızın başarısını etkilemektedir.

Her bir kampanyanın etkililiğini ve erişimini artırmanın yolu Google Reklam Uzantılarını kullanmaktan geçmektedir.

Bu sayede sadece reklam kampanyalarınızın kalitesini artırmakla kalmayıp aynı zamanda bu kampanyalarınızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda daha fazla bilgiye sahip olacaksınız.

Google Reklam Uzantılarını, onların nasıl kurulduklarını ve hangi uzantıları hemen kullanmaya başlamanız gerektiğine bir göz atalım.

Genel Olarak Google Reklam Uzantıları

Google reklam uzantıları, “Google reklam kampanyalarınız hakkında ayarlayabileceğiniz, ekleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz şeyler” demenin daha havalı bir yoludur.

Google, yeni bir reklam uzantısı uygularken tıklanma oranında %10-15’lik bir artış olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Farklı uzantılar farklı şeyleri gerçekleştirmenizi sağlar. Bazı uzantılar incelemeler eklemenize yararken; diğerleriyle sitenize bir arama butonu ekleyebilirsiniz. Sitenize ekleyeceğiniz bir başka uzantı ise bir indirim veya testimonial eklemenize olanak sağlar.

Bu nedenle, Google’da bir şey aratıldığında genellikle birbirinden farklı görünen sponsorlu sonuçlar görünmektedir.

Google Reklam Kampanyalarından Bir Örnek:

Bu örnekte verilen iki reklam kampanyası, farklı sonuçları görüntülemek için farklı Google reklam uzantıları kullanmaktadır. Hedef kitlenize bağlı olarak bir tür diğerinden daha çekici görünebilmektedir.

Google Reklam Uzantılarını Neden Kullanılmalıdır?

Google reklam uzantıları, sadece arama sonuçlarının şık görünmesini sağlamakla mı ilgilidir? Cevabı basitçe vermek gerekirse: hayır. Bu uzantıların sağladıkları aslında çok daha fazla işlev bulunmaktadır.

Google reklam uzantılarını kullanarak aşağıda verilen tüm işlevleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Reklam Alanı

Google reklam alanları genellikle sınırlıdır fakat Google reklam uzantıları ile içerik ve HGM’ler ekleyerek daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki örneğe bir göz atalım.

Burada ilk şirket, izleyicilere daha fazla seçenek sunan uzun ve ayrıntılı bir reklama sahipken ikinci şirketin daha az ayrıntı sunan tek satırlık bir reklamı bulunmaktadır. Sizce bu reklamlardan hangisi daha çekicidir?

Yüksek Kaliteli Reklamlar

Eklentiler sayesinde potansiyel müşterilere daha fazla bilgi sunmanıza olanak tanıyan daha fazla reklam alanına sahip olacaksınız. Bu eklenti, potansiyel müşterileri filtrelemek ve size en uygun müşterileri bulmanın en iyi yoludur.

Bir kullanıcıya daha fazla bilgi sağlandığında, kullanıcıların hâlihazırda ilgilendikleri ürünlerin yer aldığı bu reklamlarla etkileşime girmeleri daha olasıdır. Bir siteyi ücretli olarak ziyaret eden kişilerin % 50’sinin satın alma olasılığı, organik bir bağlantıdan gelenlere göre daha fazladır.

Reklam uzantıları, kullanıcılar sitenize girdiklerinde ne bulacaklarını önceden gösterdiğinden, kullanıcıların sitenize erişimini arttırmaktadır. Bu sayede düşük kaliteli potansiyel müşteriler, bu reklamlarda ihtiyaç duydukları şeye sahip olmadıklarını görecek ve sitenize girmeyecektir.

Google Reklam Uzantılarının Kurulumu

Google Reklam uzantılarının kurulumu gayet kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek uzantıları rahatça kurabilirsiniz.

1. Google Reklamlar hesabınızda oturum açınız,

2. Sayfanın sol tarafındaki Reklamlar ve Uzantılar sekmesine tıklayınız,

3. Uzantılar’a tıklayınız,

4. Sol üst köşedeki + simgesine tıklayınız,

5. Açılan menüden uygun seçeneği seçiniz.

En İyi 10 Google Reklam Uzantısı

Ücretli kampanyalardan elde edilen dönüşümleri arttırmak istiyorsanız, Google reklam uzantıları sizin için önem arz edecektir.

En iyi sonuçları elde etmek için işletmeler, doğru uzantıların kullanıldığından emin olmalıdır. Eğer tıklama oranınızı yükseltecek, tıklama başına maliyetinizi düşürecek ve yatırım getirinizi artıracak eklentiler arıyorsanız aşağıda verilen eklentiler sizin için biçilmiş kaftandır:

1. Site Bağlantıları (Sitelinks)

Reklamınıza farklı bağlantılar eklemek mi istiyorsunuz? Site Bağlantıları Google reklam uzantısına bugün sahip olun.

Bu uzantılar, kullanıcıları reklamınızı tıkladıklarında yalnızca ana sayfanızı veya açılış sayfanızı ziyaret etmek yerine gitmek istedikleri sayfaya gitmelerini sağlar.

WordStream’den bir rapor, reklamverenlerin Site Bağlantıları Google reklam uzantısını kullanarak tıklama oranlarında %8’lik bir artış gördüklerini göstermektedir.

Bunun nedeni, kullanıcıların tam olarak aradıklarını bulmalarını kolaylaştırıyor olmanızdır. Bu eklentiler ile onlara daha da hızlı cevaplar veriyor olacaksınız.

Hesap, kampanya ve reklam grubu düzeyinde site bağlantıları eklemek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bunları mümkün olduğunca her bir kampanya veya reklam grubuyla bağlantılı hale getirmenizi tavsiye edilmektedir. Fakat bu seçenecek, daha küçük siteler için mümkün olmayabilmektedir.

Site bağlantılarını ayarlamak çok basit bir işlemdir. Fakat aynı anda sadece dört bağlantı kullanabileceğinizi aklınızda tutunuz. Eklentilerin sitenizi yansıttığından emin olurken bağlantı metnini kısa tutun ve kullanıcıların hangi bilgilerin öğrenileceğini görebilmeleri için açıklamalar ekleyiniz.

Hesabınız veya kampanyanız için en anlamlı olan bağlantıları seçebilir ve sonuçlara göre gerektiği durumlarda değişiklikler yapabilirsiniz.

2. Ek Açıklamalı Snippet Uzantıları

Öne çıkan snippet’ler, tüm tıklamaların % 35,1’ini oluşturmaktadır. Bu oran da organik trafiği artırmak için ideal bir yoldur.

Ek açıklamalı snippet Google reklam uzantıları; ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve kullanıcıların arayabileceği popüler özellikleri öne çıkarmak için gayet kullanışlıdır.

Bu şekilde, ziyaretçilerin web sitenize tıklamaları durumunda sahip olacakları birçok farklı seçeneği listeleyebilirsiniz. Artık kullanıcılar kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu daha web sitenizi ziyaret etmeden bilebileceklerdir.

Bu uzantı yalnızca tıklamadan önce değer sağlamanıza yardımcı olmakla kalmadığı gibi aynı zamanda zayıf olası satışların zamanınıza ve bütçenize verdiği zararı da ortadan kaldırır. Bu eklenti sayesinde doğru tıklamaları aldığınızdan emin olacaksınız. Ayrıca birçok gereksiz tıklamadan da kurtulmuş olacaksınız.

Reklamlarınız için bazı ek açıklamalı snippet’ler oluşturmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta,

• Minimum 3 değerin olması,

• Her snippet’in 25 karakter sınırı olması ve

• Mobil cihazlarda 12 karakterden daha azının hedeflenmesi olarak ortaya çıkmaktadır.

3. Çağrı Uzantıları

Uzun süren iletişim bilgilerini bulma sürecini atlamak ve müşterilere sizi doğrudan aramanın kolay bir yolunu sunmak ister misiniz?

Telefon araması Google reklam uzantısı tam size göredir. Bu uzantı, reklamınıza bir telefon numarası ve doğrudan arama seçeneği eklemenin gayet basit ve etkili bir yoludur.

Bu butonu reklamlarınıza ekleyerek, müşterilere bir telefon kadar uzakta olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınızla aranızda bir güven bağı inşa edebilir, onlara şirketinizin daha ulaşılabilir ve erişilebilir olduğunu hissettirebilirsiniz. İşletmeniz farklı yerlerde faaliyet gösteriyorsa, daha da nitelikli trafik çekmek için yer uzantılarıyla birlikte telefon uzantısını kullanabilirsiniz (Bununla ilgili daha fazla bilgi ilerideki bölümlerde anlatılacaktır).

Arama uzantıları, kullanıcıların numarayı tıklayıp doğrudan arama motoru sayfasından sizi hemen arayabilecekleri mobil cihazlarda en iyi sonucu vermektedir.

Bugün, organik aramaların % 63’ü bir mobil cihazdan gerçekleştirildiğinden bu uzantıyı mümkün olduğunca kullanmalısınız. Müşterilerinizin size ulaşımını ne kadar kolay hale getirirseniz, onların sizden satın alma olasılıkları da o kadar yüksek olacaktır.

4. Potansiyel Müşteri Formu Uzantıları

Pazarlamacıların % 61’i, en uygun müşterilerin bulunmasının aslında en büyük zorluk olduğunu söylemektedir. Potansiyel müşteri formları bu süreci bir miktar daha kolaylaştırmaktadır.

Potansiyel müşteri formu Google reklam uzantıları, önemli bilgileri toplamak için reklama bir form eklemenize olanak tanır.

Bir işletme sahibi olarak; kullanıcı ilgisini ölçmek, geri bildirim toplamak veya müşteri sorularını yanıtlamak ve bilgi toplamak için potansiyel müşteri formu uzantılarını kullanabilirsiniz.

Potansiyel müşteri formu Google reklam uzantısı, müşterilerin işletmenizle etkileşim kurmasını ve dönüşüm gerçekleştirmesini kolaylaştırmaktadır. İçerik bilgilerinin zaten doldurulmuş olduğu, Google tarafından barındırılan bir bağlantıya tıklamaları yeterlidir.

Potansiyel müşteri formlarını arama, video, keşif ve görüntülü reklam kampanyalarınızda kullanabilirsiniz. Google, toplanan potansiyel müşterileri 30 güne kadar saklar ve bunları .CSV dosyaları olarak indirmenize olanak tanır.

Müşterilerin işletmenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu daha iyi anlamak için bu verileri kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu bilgileri kullanarak pazarlama hunileri oluşturabilir veya daha hedefli bir yaklaşım için bir yeniden pazarlama listesi oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde, daha etkili kampanyalar oluşturmak için pazarlama süreciniz konusunda daha yetkili hale gelirsiniz.

5. Konum Uzantıları

Google reklam konum uzantıları oldukça basittir. Tıpkı adları gibi konum üzerinde çalışırlar. Bu eklentiler, reklama fiziksel adresinizi eklemenize yaramaktadır. Tüm Google aramalarının % 46’sı yerel bilgiler için olduğundan, bu eklentiler oldukça önemlidir.

Bu, işlemler için yüz yüze ziyaretlere güvenen işletmeler için idealdir. Yer uzantıları, müşterilerin nerede olduğunuzu ve isterlerse nasıl ziyaret edeceklerini bulmalarını kolaylaştıracaktır.

Bu uzantıların bir diğer faydası ise; yer uzantılarının, öncelikli olarak çevrimiçi faaliyet gösteren işletmeler için çalışmasıdır.

Adresinizi ücretli reklam kampanyalarına dahil etmek, işletmenizin meşruiyetini göstermenin mükemmel bir yoludur. Kim olduğunuz, nerede faaliyet gösterdiğiniz ve sizi nasıl bulabilecekleri konusunda açık ve dürüstseniz, insanların şirketinize güvenme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Google reklam Konum uzantısıyla, işletmeniz belirsiz bir oluşumdan kişisel ve somut bir oluşuma dönüşecektir. Beklendiği gibi, insanlar gerçek görünen işletmeleri tercih etmektedir. Bu da gerçek olmanın onları sizden satın alma olasılığını artıracağı anlamına gelmektedir.

6. Satış Ortağı Yer Uzantıları

Ürünleri perakende satış noktalarında satılan bir satıcı veya üreticiyseniz, satış ortağı konumu Google reklam uzantılarını kullanabilirsiniz. Bu uzantılar, ürünlerinizi ararken müşterilere ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Satış ortağı yer uzantısı ile Google, ürünün satıldığı en yakın konumu adres veya harita üzerinde gösterecektir.

Araştırmalar, cep telefonlarında yerel arama yapan tüketicilerin %76’sının önümüzdeki 24 saat içinde fiziksel bir mağazayı ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu nedenle, ürünlerinizi ararken müşterilerin doğru bilgilere (konum dahil) sahip olduğundan emin olmak önemlidir.

Satış ortağı konumu Google reklam uzantılarının kurulumu kolaydır ve işletmenizin daha erişilebilir görünmesini sağlar. Bu da müşterilerin sizden satın almaya karar vermesini kolaylaştıracaktır.

7. Fiyat Uzantıları

Yeni bir ürün satın alırken bilmek istediğiniz ilk şey nedir? Tabii ki o ürünün fiyatı.

Aslında, alışveriş yapanların % 70’i, çevrimiçi alışveriş yaparken fiyatlandırmanın en etkili faktör olduğunu söylüyor.

Ürün fiyatlarını doğrudan reklama ekleyerek müşterileriniz için ne kadar kolay hale getirebileceğinizi bir düşünün. İnsanlar reklamınızdaki belirli bir fiyata tıkladığında veya dokunduğunda, doğrudan sitenizdeki o ürün sayfasına gidecektir.

Bu uzantıların en iyi özelliği nedir?

Fiyatlarınız konusunda şeffafsanız, ürün ve hizmetlerinizin ilgili müşterileri çekme olasılığı daha yüksek olacaktır. Başka bir deyişle; birinin reklamınıza tıklaması, fiyatlarınızı kontrol etmesi ve ardından çok pahalı olduğunuz için dönüşüm yapmamaya karar vermesi olasılığını azaltacaktır. Bu da daha nitelikli potansiyel müşteriler elde etmenize ve bütçenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece bu değil, aynı zamanda fiyat uzantısı teklifleriniz hakkında ayrıntılı bilgi sağlar ve müşterileri doğrudan fiyat sayfasına yönlendirecektir.

Siteniz ne kadar erişilebilir ve rahat olursa, müşteri deneyimi o kadar iyi olacaktır.

8. Uygulama Uzantıları

İşletmenizin bir uygulaması var mı?

Kullanıcıların yaklaşık %50’si interneti kullanmak için cep telefonu kullanmaktadır. Ayrıca veriler, mobil kullanıcıların %85’inin mobil siteler yerine uygulamaları tercih ettiğini göstermektedir.

Henüz bir uygulamanız yoksa, işletmeniz için anlamlı olup olmadığını iyi bir şekilde düşünmelisiniz. İşletmenizin bir uygulaması olduğunda, kullanıcıları uygulamayı indirmeye teşvik etmek için Google reklam uygulaması uzantısından yararlanabilirsiniz.

Uygulamalar daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır. Bu nedenle müşterilerin bu uzantıları kullanmaya daha fazla zaman ayırma ve potansiyel olarak ilgilerini çeken bir şey bulma olasılığını artırırsınız.

Bir bakıma, uygulama Google reklam uzantısını eklemek, tıklanmalarınızı arttıracaktır.

9. Promosyon Uzantıları

İyi bir pazarlığı sevmeyen yoktur. Aslında, alışveriş yapanların %88’i alışveriş yaparken kupon kullandıklarını söylemektedir.

Google reklam promosyon uzantısı, sahip olabileceğiniz tüm teklifleri öne çıkarmanıza olanak sağlar. Bu uzantılar ile müşterinin dikkatini çekmek için fiyatı, indirim yüzdesini, satış tekliflerini ve diğer verileri görüntüleyebilirsiniz.

Bu uzantıların en iyi yanı, müşterinin web sitenizde gezinmek zorunda kalmadan doğrudan teklife götürülmesidir. Bu sayede bu uzantılar çok fazla zaman tasarrufu sağlar.

Promosyon Google reklam uzantısı genellikle yıl boyunca kullanılabilmektedir.  Ancak “Back To School”, “Black Friday”  ve “Yılbaşı Özel” gibi özel tatil promosyonlarını kullanarak kampanyanızın etkinliğini artırırsınız.

Bu uzantıların kullanımı ve güncellenmesi kolaydır. Ayrıca satın alma davranışlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için kullanıcılaRerınız hakkında size birçok veri sağlayacaktır.

10. Açıklama Uzantıları

Google Reklam Açıklama uzantısı oldukça çok yönlüdür. Bu uzantıyı farklı yelpazede farklı şeyler söylemek için kullanabilirsiniz.

Sunduğunuz ürün türlerini tanımlayabilir, şu anda sahip olduğunuz özel bir anlaşmayı tanıtabilir veya belirli hedef pazarınızı belirtebilirsiniz. Özelleştirmeleri kolaydır ve bazı önemli iş tekliflerinizi vurgulamayı daha da kolaylaştırmaktadır.

Bu uzantıyı etkili bir şekilde kullanmak için hesabınıza ve kampanyalarınıza özel olduklarından emin olmalısınız. “7/24 telefon desteği” gibi bazı genel özellikler hesap düzeyinde anlamlıdır. Oysa ki “ücretsiz hediye al”, “ücretsiz teslimat” veya “teslim alma hizmeti” gibi daha spesifik olanlar kampanya düzeyinde daha anlamlı olacaktır.

Bu uzantı, hedef pazarınızın kim olduğu ve onların dikkatini nasıl hızla çekebileceğiniz konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Onlara önceden gösterdiğiniz daha fazla değer ve bilgi, sadece dikkatlerini çekmez, aynı zamanda sitenize tıklamalarını da sağlar.

Google Reklam Uzantılarına dair Sıkça Sorulan Sorular

Kaç tane Google Reklam uzantısı vardır?

Şu anda, 10 genel Google reklam uzantısı türü vardır. Bu uzantılar manuel veya otomatik olabilmektedir. Manuel bir uzantı biraz kurulum gerektirirken, Google Reklam reklamlarınızın performansını artıracağını tahmin ettiğinde otomatik bir uzantı, otomatik olarak eklenmektedir.

Google Reklam uzantıları ücretsiz mi?

Uzantıların kampanyanıza eklenmesi için herhangi bir maliyeti yoktur. Birisi sizi telefon uzantınızdan ararsa veya uygulamanızı uygulama uzantısından indirirse, bir tıklama için faturalandırılırsınız.

Google Ads uzantılarına nereden sahip olabilirim?

Google Reklam uzantıları, Google reklamları hesabınızdan edinilebilmektedir. Sayfanın sol tarafındaki Reklamlar ve Uzantılar sekmesini ve ardından Uzantılar’ı tıklayın. Sol üst köşedeki + düğmesini seçin ve açılan menüden uygun seçeneği seçin.

Google Ads uzantılarına gerçekten ihtiyaç var mıdır?

Google Reklam uzantıları, ücretli reklam kampanyaları başlatmak için gerekli değildir, ancak görünüşünü ve performansını önemli ölçüde iyileştirebilmektedir. Daha fazla reklam alanı sunarlar, daha fazla bilgi görüntülemenize ve dönüşümlerinizi artırmak için bağlantılar, telefon numaraları ve diğer alakalı veriler eklemenize olanak tanır.

Google Reklam Uzantıları – Özet

Google reklam uzantıları, reklam kampanyalarınızın verimliliğini en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur.

Bu kadar çok seçeneğe sahip olmak ilk başta yoğun görünse de, bir tanesiyle başlamayı deneyebilirsiniz. Bu uzantıyla performansınızı takip edin, ardından diğer uzantılar ile denemeler yapınız.

Google reklam uzantılarının, müşterilerinize daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak araçlar olduğunu unutmayın. Bu sebeple, sürecin sizin için en iyi şekilde işlemesini sağlamanın yollarını keşfettiğinizden emin olun.

Tüm bunlar kulağa çok yorucu geliyorsa, başlamanıza yardımcı olması için özel reklam uzmanlarıyla çalışmayı düşünebilirsiniz.

“Peki bugün siz, hangi Google reklam uzantısını kullanmayı deneyeceksiniz?”


 [DM1]çevirmeden kullanmak daha iyi gibi back to school, black friday vs.. gibi

Leave a comment